POWIATOWE CENTRUM MŁODZIEŻY W GARCZYNIE

PONAD 90 LAT TRADYCJI

HISTORIA PCM GARCZYN

Początki istnienia obozu w Garczynie wiążą się z 1928 rokiem. Tu w Garczynie z inicjatywy naczelnej komendantki płk Marii Wittek powstał ośrodek szkoleniowo wypoczynkowy PWK, w którym odbywały się obozy instruktorskie i podinstruktorskie. Wybór samego miejsca na lokalizację obozów był nad wyraz słuszny. Prześliczne lasy, rybne jezioro i doskonałe warunki do kąpieli zachęcają do czynnego wypoczynku.

Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie zachowało swój charakter sportowo-obronny. W okresie wakacji odbywa się kilka obozów sportowych. Każdy z nich ma w programie dyscyplinę podstawową oraz dyscypliny uzupełniające, np. lekką atletykę, gry terenowe, kajakarstwo lub żeglarstwo itp.

Wszyscy uczestnicy korzystają z basenu pływackiego, tzn. uczą się pływać, względnie doskonalą umiejętność pływania i mają możliwość zdobycia karty pływackiej. Wielu uczestników obozów sportowych po zakończeniu szkoły średniej kontynuowało naukę na uczelniach o profilu sportowym, startowało w klubach sportowych różnych kategorii w dyscyplinach trenowanych na obozie w Garczynie.

Z inicjatywy władz powiatu kościerskiego oraz niemieckiego miasta Marburg-Biedenkopf, otwarto ścieżkę „leśną przygodę” z atrakcyjną ścianką do górskiej wspinaczki. Te i inne formy zajęć z młodzieżą pozwalają na współpracę i kontakty naszej młodzieży z rówieśnikami z innych krajów. Ośrodek w Garczynie kontynuuje tradycje wychowania obronnego. Nadal organizowane są turnusy obozów PO (przysposobienie obronne) dla młodzieży szkół ponadpodstawowych naszego województwa.

Równocześnie przyjmuje się młodzież z innych stron naszego kraju na obozy przysposobienia obronnego. Są zgrupowania uczniów szkół o profilu wojskowym. Z Ośrodka od szeregu lat korzystają uczniowie z województwa lubelskiego.

Garczyn staje się centrum wypoczynku i szkolenia młodzieży z całego kraju i z zagranicy. Jest też obiektem zainteresowania władz, czego przykładem była wizyta Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w 2001 roku. Będąc gościem Ziemi Kościerskiej, zainaugurował tu Akcję Letnią. Aleksander Kwaśniewski był drugim, po Ignacym Mościckim prezydentem, który przyjechał na teren garczyńskiego ośrodka.

Władze samorządowe nie szczędzą wysiłku aby to miejsce przyjazne dla gości uczynić wygodnym i konkurencyjnym na rynku ofert turystycznych.


WAŻNE WYDARZENIA

2013 Wideorelacja z Jubileuszu 85-lecia Garczyna (koscierzyna24.info)

2009 Obchody Jubileuszu 80-lecia Garczyna oraz IV Ogólnopolskiego Zjazdu Garczyniaków

2008 Premier Donald Tusk z wizytą w PCM Garczyn

1932 Międzynarodowy Zlot Skautów Wodnych w Garczynie

GARCZYN WCZORAJ


Historia PCM Garczyn, ważne wydarzenia

Dowiedz się więcej
GARCZYN DZISIAJ


Organizacja, struktura, zadania

Dowiedz się więcej

Licząc się z każdymi opiniami, dziękujemy za docenienie
Referencje z Google

Radosław Grota

Super miejsce na odpoczynek i zabawę, relacje między ludźmi.

Anita Płonowska

Idealne dla osób, które chcą uciec od gwaru i miasta. Na odludziu, nad jeziorem - idealne na dłuższy wypoczynek. Polecam także dla dużych grup.


Kinga Szymanska

Miejsce do którego z przyjemnością się wraca o każdej porze roku. Wypoczynek pod każdą postacią.

Artur Maszynowski

Najlepsze miejsce do wypoczynku na Kaszubach! Gorąco polecam! Piękny, zadbany ośrodek z wyremontowanym za fundusze Unijne kąpieliskiem i przystanią dla łodzi!PCM

Jesteśmy placówką oświatową, prowadzoną przez Powiat Kościerski, która swoją historią sięga 1928 roku.

© Copyright 2024 PCM Garczyn
Wykonane przez Orionomia